Laptop się nie włącza – co robić?

Laptop się nie włącza – co robić?

Przyczyn nieuruchamiania się Twojego laptopa może być kilka. Bardzo wiele zależy od okoliczności. Jeżeli nie uruchamia się bezpośrednio po zalaniu lub upadku, szanse na jego samodzielną naprawę maleją. Jeżeli jednak problem pojawił się nagle, podczas normalnego użytkowania, wtedy naprawdę warto spróbować samemu sprawdzić, co może być przyczyną problemów. Można oszczędzić setki złotych, a przy okazji powiększyć swoją wiedzę na temat komputerów!

Przyczyna nr. 1 – Twój laptop może być uśpiony

Najprostsze rozwiązania są najlepsze – to zdanie słyszymy z ust wielu osób. Może okazać się ono prorocze także w przypadku nie włączającego się laptopa. Jeżeli laptop się nie uruchamia, spróbujmy go zresetować – wystarczy przytrzymać przez kilka sekund przycisk zasilania na obudowie urządzenia (okolice klawiatury). Po odczekaniu krótkiej chwili (możemy umówić się na około 10 – 15 sekund, choć niemal zawsze wystarczy połowa z tego czasu) puśćmy przycisk i naciśnijmy go raz jeszcze. Tym razem wykonajmy to jednak dokładnie tak samo, jak podczas codziennego, zwykłego uruchomienia. Jeżeli działa, mamy szczęście – rozwiązanie było proste! Co generalnie jest przyczyną takiego niecodziennego zachowania laptopa? Podczas aktualizacji systemu do nowszej wersji, niektóre sterowniki nie dostosowują się w pełni do pracy konkretnego laptopa. Czasami BIOS lub płyta główna sterują układem zasilania w sposób nieprzewidziany przez twórców oprogramowania. Wtedy system operacyjny bezskutecznie próbuje uśpić komputer, jednak wybudzenie go jest już niemożliwe – konieczne jest uruchomienie od zera. Aby uniknąć podobnej sytuacji w przyszłości, przeprowadźmy aktualizację laptopa od razu, gdy tylko nowe sterowniki będą dostępne, a do tego czasu wyłączmy funkcję usypiania systemu po danym czasie. Standardowo jest to około 20-30 min, ustawny opcję “nigdy”.

Przyczyna nr. 2 – Uszkodzona pamięć RAM

Jeżeli powyższe rozwiązanie się nie sprawdziło, przeprowadźmy obserwację komputera po wciśnięciu przycisku zasilania. Jeżeli działają wentylatory, lecz nie ma obrazu ani żadnego dźwięku, być może winowajcą jest pamięć RAM. W większości laptopów jest ona dostępna niemal na wyciągnięcie ręki, więc dostańmy się do niej. W tym celu należy odkręcić kilka śrubek trzymających klapkę na środku dolnej pokrywy. Klapka ta jest widoczna na pierwszy rzut oka i oznaczona jest symbolem pamięci RAM – to charakterystyczny piktogram naciętego prostokąta. Pamięci ram to właśnie takie małe prostokąty, “kostki”. Trzymają się one w większości laptopów (nawet tych najnowszych, przeznaczonych do gier) na charakterystycznych mocowaniach/ząbkach. Jako, iż pamięci zazwyczaj montowane są parami (w jednym komputerze są dwie osobne pamięci RAM), spróbujmy wyciągnąć jedną z nich. Odciągnijmy jeden z trzymających RAM ząbków mocujących, a następnie sprawdźmy działanie komputera na tylko jednej pamięci RAM. Wprawdzie spowolnienie działania laptopa będzie wtedy bardzo widoczne (w końcu nieobecna jest połowa pamięci!), odzyskamy jednak dostęp do bezcennych danych i zyskamy czas potrzebny na zakup nowej pamięci RAM (kierujmy się oznaczeniami wymontowanego RAMu trzymanego w ręce).

Przyczyna nr. 3 – Uszkodzony dysk HDD / SSD

Często poddaje się dysk twardy. Talerzowy dysk, zwany HDD, bardzo podatny jest na upadki i wstrząsy laptopa. Przyczyną jest jego budowa, pełna ruchomych części. Dysk SSD przypomina budową bardziej kartę pamięci lub pendrive, jednak i on potrafi często odmówić posłuszeństwa. Awarię dysku możemy bez cienia wątpliwości rozpoznać dzięki komunikatowi o braku systemu operacyjnego (OS is missing) lub braku nośnika odpowiedniego do wczytania systemu (No bootable device). Oczywiście każdy producent przygotował nieco różniące się miedzy sobą komunikaty, zasadniczy przekaz jest jednak dokładnie taki sam. W przypadku właśnie takich objawów, wykonajmy dokładnie taki sam proces rozkręcania laptopa, jak opisany został powyżej. Wymieńmy dysk, który jest niewielkim pudełeczkiem o wymiarach około 7×10 centymetrów (do kadłuba laptopa przymocowany jest za pomocą 2-4 niewielkich śrubek i ramki) na nowy, kupiony po prostu według symbolu 2,5 cala (taki jest uniwersalny rozmiar dysku twardego w laptopach). Czasami dysk należy do nowej generacji, zwanej SSD M.2 lub SSD MVe, proces wymiany jest w tym wypadku jeszcze prostszy – wystarczy bowiem tylko 1 śrubka. Następnym krokiem będzie instalacja systemu zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie po włożeniu oryginalnej płyty z systemem Windows lub Linux.

Nie poddawaj się! Rozwiązanie problemu nie zawsze jest skomplikowane

Jak widać, rozwiązanie może być czasami bardzo proste, a wizyta w serwisie niekonieczna. Po sprawdzeniu usterki pod kątem trzech wymienionych wyżej przypadłości możemy mieć spokojne sumienie – zrobiliśmy już niezwykle dużo na własną rękę. Zawsze czytajmy komunikaty pojawiające się na ekranie, sprawdzajmy czy wtyczka zasilacza jest poprawnie wpięta i czy nie wydaje niepokojących dźwięków. To także jedna z częstych przypadłości laptopów – powodzenia!

Dodaj komentarz