Jak łatwo robić zrzuty ekranu?

Jak łatwo robić zrzuty ekranu?

Uwiecznienie swojego ekranu – czasem zachodzi taka potrzeba. Niektórzy w takich sytuacjach robią zdjęcia swojemu monitorowi, jednak wiele osób wie, że można zrobić zrzut ekranowy. Problem w tym, że niektórzy wiedzą o istnieniu tej możliwości, lecz nie potrafią tego zrobić. Wszystko przez to, że robienie zrzutów ekranowych na Windowsie jest bardzo utrudnione.

Zrzuty ekranowe – Windows konta Ubuntu

Żeby wykonać zrzut ekranowy na Windows, musisz:

W ten o to sposób tworzysz zrzut ekranowy. Proste? Absolutnie nie, zwłaszcza jeżeli porównasz to z tworzeniem zrzutów ekranowych na Ubuntu:

Klikasz klawisz PrintScreen

W okienku, które wyskoczy możesz zmienić nazwę pliku, lub po prostu klikasz „zapisz”

Proste? Zdecydowanie. W ten sposób na Windowsie zrobienie zrzutu ekranowego zajmuje dużo więcej niż minutę. No chyba, że już masz otwarty program graficzny, to jest szybciej. Natomiast na Ubuntu zajmuje to kilka sekund, bo jeżeli nie zmieniasz nazwy pliku, to wciskasz PrintScreen, a potem enter.

Uprość Windowsa by robienie zrzutów ekranowych było proste

Prawdopodobnie używasz systemu operacyjnego jakim jest Windows. Ja też często go używam, co tu ukrywać – na ten system dostępne jest zdecydowanie więcej programów. Dodatkowo na Ubuntu miałem kilka problemów z javą.

Na całe szczęście pewnego dnia trafiłem w internecie na program jing. Pomyślałem sobie „robienie zrzutów ekranowych? Phi, przecież do tego nie potrzeba programu”. Jednak potem zakochałem się w Jingu, program uprościł robienie zrzutów ekranowych do poziomu Ubuntu. Jest to tak samo szybkie – włączasz program i wciskasz printscreen (lub inny klawisz, bo sam go ustawiasz). Następnie wybierasz obszar do zrobienia screena (nie musisz całego ekranu, możesz np. fragmentu strony internetowej, który chcesz pokazać.

Największe zalety Jinga:

Oszczędzasz kupę czasu – jeżeli często robisz screeny, to zaoszczędzisz tony czasu. Ja tylko podczas tworzenia wpisu o np. robieniu kopii zapasowej oszczędziłem co najmniej kilkanaście minut

Możliwość prostej i łatwej edycji zdjęć – po zrobieniu Screena, możesz wejść do jego edycji. Tam możesz dodawać strzałki, ramki, tekst.

Wybór fragmentu ekranu, któremu chcesz zrobić screena – tak naprawdę rzadko kiedy potrzebny jest cały ekran, z reguły wystarczy jego niewielki fragment. Wykorzystując jing wybierasz potrzebny fragment i nie musisz potem edytować zdjęcia.

Możesz nagrywać film – jeżeli potrzebujesz pokazać komuś co i jak zrobić to możesz użyć tego programu by nagrać swój ekran (lub jego część)

Jeżeli często robisz screeny to koniecznie zainstaluj ten program. Zaoszczędzisz masę czasu, natomiast jeżeli robisz zrzuty ekranowe tylko dla siebie to sam zdecyduj czy Ci się przyda.

Dodaj komentarz