Technologie webowe z podziałem na front-end i back-end

Technologie webowe z podziałem na front-end i back-end

Trudno sobie obecnie wyobrazić życie bez aktualnych technologii webowych. Dzięki nim mamy możliwość wygodnego surfowania w sieci. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jakie języki programowania są odpowiedzialne za to, co wyświetla się nam na ekranie monitora. Ogólnie rzecz biorąc, możemy podzielić technologie webowe na dwie grupy: front-end oraz back-end.

Front-end

Zasadniczo wszystko, czym zajmuje się ten dział technologii webowych to otoczka wizualna. To, co dany użytkownik widzi, jest właśnie dziełem front-endu. Mamy tutaj całą grafikę, treść oraz różne animacje. Wszystko to dzieje się dzięki temu, że korzystamy z przeglądarek internetowych, które interpretują kod na danej stronie.

Z czym się tutaj najczęściej spotkamy? Oczywiście podstawą jest HTML, czyli hipertekstowy język znaczników. Dzięki niemu za pomocą tagów określamy zawartość strony i dzięki temu to wszystko sprawnie działa. Natomiast za otoczkę wizualną odpowiedzialny jest CSS, czyli kaskadowe arkusze stylów. To właśnie te style sprawiają, że strona wygląda atrakcyjnie wizualnie. Przy użyciu kodu CSS możemy zmieniać kolory na stronie, układ elementów czy nawet tworzyć animacje. CSS i HTML to nie są typowe języki programowania. Jednak już kolejny składnik internetu jest nim w stu procentach…

JavaScript to obiektowy język programowania. Jest jednym z prostszych do nauki i często wybieranym przez ludzi. Dzięki niemu na danej stronie internetowej można dokonywać różnych działań. On sprawia, że dana strona nabiera życia. Dawniej najbardziej popularne w JavaScripcie były irytujące, wyskakujące okienka z informacjami, których było mnóstwo. Dzisiaj ten język wykorzystywany jest do bardziej złożonych zadań.

Back-end

Tak jak front-end był odpowiedzialny za wszystko, co widzimy, tak back-end stoi za tym, co dzieje się po stronie serwera a czego nie widzi użytkownik. Tutaj technologie służą temu, aby sprawnie zarządzać danymi. Najbardziej popularnym językiem programowania jest tutaj PHP, z którego korzysta najwięcej ludzi na świecie. Dzięki niemu możemy także korzystać z popularnego WordPress’a. Innymi językami wartymi uwagi są z pewnością m.in. Ruby, Java czy Python. Wiele osób, które zajmuje się front-endem i zna już dobrze JavaScript, po stronie back-endu korzysta również z Node.js, który jest dla nich praktycznym wyborem.

Co więcej?

Technologii jest znacznie więcej niż te, które zostały wymienione w tekście. To tylko część z tego, co możemy spotkać w sieci. Co więcej, co chwilę powstaje coś nowego, gdyż ta dziedzina bardzo dynamicznie się rozwija z dnia na dzień.

Dodaj komentarz