Google ponownie penetruje wnętrze, głębie oceanów i osadza na ich dnie kolejny światłowód

Google ponownie penetruje wnętrze, głębie oceanów i osadza na ich dnie kolejny światłowód

Dzisiaj spora liczba ludzi na świecie uważa, że podstawą Internetu, jest tylko i wyłącznie łączność bezprzewodowa. W rzeczywistości za każdym postawionym nadajnikiem kryją się -stosy kilometry światłowodów. Połączenia kablowe są odpowiedzialne za większość ruchu w Sieci w skali światowej.

Zwłaszcza w sytuacji, kiedy połączenia mają charakter międzykontynentalny. Składają się one z przewodów osadzanych na dnach oceanów. Kolejny podmorski światłowód od Google’a jest już w trakcie realizacji.

Google osadza kolejny- nowy podwodny światłowód na dnie oceanu

Olbrzymia podwodna infrastruktura sieci kabli internetowych łączy USA z innymi częściami globu. Tak właściwie to ona odpowiedzialna jest za ponad 98- 99% międzynarodowego generowanego ruchu w Internecie. W wyniku stale rosnącego zapotrzebowania na Internet i jego usługi pokrewne, firma Google zadecydowała i zaplanowała, a w końcu ogłosiła światu projekt- budowy nowego prywatnego kabla pod morską wodą.

Przewodu, który połączy m.in. USA z pozostałymi regionami Ziemi. Wyszukiwarkowy gigant współpracuje w tym projekcie z firmą o nazwie SubCom, która ma ogromne i bogate doświadczenie zawodowe, oparte wyłącznie na praktyce w tej materii. Samo przedsiębiorstwo działa już na rynku od 1955 roku, przez te wszystkie lata firma pracowała nad liczbą 200 systemów okablowania i nie tylko.

Technologia przełączania światłowodów od Google’a

Podmorski światłowód od Google’a będzie zawierał aż do 16 par kabli światłowodowych oraz jednocześnie zagwarantuje on firmie Google bezpośrednie przyłączenie / podłączenie się do Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

Będzie on odpowiedzialny za łączność Stanów Zjednoczonych z Europą. Według idei technologicznego giganta ma to być pierwszy kabel podwodny w pionierskim projekcie, który pozwoli na wdrożenie technologii wzajemnego przełączania się światłowodów.

Przełączanie się światłowodu, na czym ta technologia polega?

Przełączania się światłowodów to proces przejścia fotonu/ fotonów z linii światłowodowej na następną linię. Fotony (foton: cząstka elementarna z grupy bozonów, jest to nośnik oddziaływań elektromagnetycznych) są zamieniane na elektrony.

Z kolei samo przełączanie wykonywane jest elektronicznie, przy czym sygnał elektryczny, który powraca do postaci świetlnej (optyczna wiązka światła). Dzięki temu podmorski światłowód od Google’a umożliwi lepsze prowadzenie oraz optymalną kontrolę sieciowego ruchu w czasie przerw w dostawie prądu.

Firmy Google i SubCom spodziewają się zakończyć prace nad projektem w Grace Hopper do końca roku 2022. Jednak Google, jak na ten moment nie chwali się korzyściami, jakie mogą wynikać po całkowicie zakończonym wdrożeniu projektu i korzystaniu na co dzień z wzajemnego przełączania się światłowodów.

Jeżeli wystąpią tutaj opóźnienia spowodowane czynnikami losowymi, wówczas w takiej sytuacji przedsięwzięcie zostanie przedłużone do o kolejny rok lub dwa lata, do 2024. Wszystko uzależnione jest tutaj m.in. od panującej sytuacji epidemicznej na świecie, związanej z wirusem COVID-19.

Jedno jest pewne, dzięki temu samo połączenie z USA będzie znacznie o wiele szybsze, niż miało to miejsce do tej pory.

Dodaj komentarz