Dlaczego hosting jest niezbędny do działania strony?

Dlaczego hosting jest niezbędny do działania strony?

Domena i hosting to dwa niezbędne elementy, które musi zorganizować osoba, chcąca prowadzić własną stronę internetową, czy to blog lub serwis informacyjny, czy stronę firmową. Konieczność posiadania domeny (a w zasadzie jej wypożyczenia) jest dość oczywista i łatwa do zrozumienia, natomiast osoby początkujące, które nie miały wcześniej doświadczenia w tym zakresie, mogą się zastanawiać, dlaczego właściwie coś takiego, jak hosting, jest potrzebne. W tym artykule postaramy się wyjaśnić szczegółowo, czym jest hosting, jaką rolę pełni i dlaczego strony internetowe nie mogą się bez niego obejść. Zapraszamy!

Do czego służy hosting?

Firma oferująca hosting udostępnia właścicielowi strony przestrzeń dyskową, na której przechowywane są wszystkie dane dotyczące strony, m.in. zawarte na niej grafiki, filmiki i inne tego typu elementy, a także e-maile wysłane na adres powiązany z witryną.

Oferuje także transfer, z którego korzystają użytkownicy odwiedzający stronę, wchodząc na nią i pobierając jej zawartość, a więc właśnie tekst, ale też elementy graficzne. Im większy ruch, tym większy transfer miesięczny będzie potrzebny, żeby nie został w 100% wykorzystany, co uniemożliwi dalsze korzystanie z witryny do momentu, kiedy dokupimy kolejny pakiet transferu.

Poza tym hosting może mieć także wiele innych dodatkowych atutów, takich jak zapewnianie wsparcia technicznego o każdej porze dnia i nocy, zaawansowanego panelu obsługi i nie tylko. Inny aspekt, na który trzeba zwracać uwagę i który różni się w przypadku poszczególnych usługodawców, to szybkość łącza.

Czemu strona nie może się obejść bez hostingu?

Serwery udostępniane przez firmę hostingową są czynne 24/7 (a przynajmniej powinny takie być – dobry hosting powinien charakteryzować się uptime, a więc czasem, w którym strona jest dostępna, na poziomie 99%), dzięki czemu użytkownicy mogą wejść na stronę w dowolnym momencie.

Jest to istotne, ponieważ komputery właściciela firmy czy blogera zazwyczaj są włączone tylko w określonych godzinach. Jeśli to one miałyby utrzymywać witrynę, oznaczałoby to, że ona również byłaby dostępna tylko w tych godzinach, a to z oczywistych względów nie byłoby optymalne.

Dlatego też zakup hostingu to coś, z czym musi liczyć się każdy właściciel witryny. Na szczęście nie jest to wcale usługa bardzo droga, szczególnie dla portali małych, które nie wymagają dużej ilości powierzchni i transferu. Ceny zaczynają się już od kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych rocznie (tak jak w przypadku domen, zazwyczaj wykupuje się hosting na rok z możliwością przedłużenia). Dobry i tani hosting oferuje m.in. HouseHosting.pl – charakteryzuje się on przede wszystkim dużą stabilnością.

Dodaj komentarz