Polecamy...

Proces skutecznej rekrutacji i selekcji pracowników.

23 Czerwiec
2016

W każdej firmie nadchodzi taki czas, kiedy będziemy potrzebowali zatrudnić kolejnych pracowników. Aby utrzymać rozwój na stałym poziomie, zwiększenie zatrudnienia jest niezbędne i konieczne. Warto jest więc znać kilka zasad, jakich należy się trzymać, organizując proces rekrutacji.

Na rozmowie o pracę zapewne pojawi się bardzo wiele osób. Aby wyeliminować osoby zupełnie nienadające się do pracy w naszym przedsiębiorstwie, warto jest już na etapie umieszczania ogłoszenia w mediach o to się postarać. W ogłoszeniu o pracę powinny znaleźć się niezbędne minimalne kwalifikacje i umiejętności, jakich oczekujemy od swoich przyszłych pracowników. Pozwoli to na wstępne odsianie osób zupełnie niezwiązanych z naszą branżą i nieposiadających odpowiednich kwalifikacji zawodowych do pracy w naszej firmie.

Sam proces rozmowy rekrutacyjnej także powinien przebiegać w z góry zaplanowany sposób. Powinniśmy wydzielić specjalne miejsce np. pokój w biurze do przeprowadzania tego typu rozmów. Rozmowa powinna być o konkretach związanych z pracą i umiejętnościami kandydata, ale także warto zapoznać się z dodatkowymi zainteresowaniami osoby składającej do nas podanie o pracę. Powinniśmy stawiać na osoby z pasją i ciekawym hobby. Taki pracownik będzie bardziej zaangażowany od pracownika, którego zainteresowaniami są gry komputerowe i oglądanie telewizji. Ważna jest też mowa ciała. Bardzo łatwo poznać czy mamy odczynienia z osobą zamkniętą w sobie, która nie będzie nadawała się na przedstawiciela handlowego czy też z osobą zbyt nerwową, która może tworzyć konflikty z innymi pracownikami.

Wielu pracodawców korzysta z usług profesjonalnych firm zajmujących się rekrutacją. Osoby odpowiedzialne za to zadanie posiadają odpowiednie przeszkolenie oraz doświadczenie w takich sprawach. Dzięki temu bez problemu ocenią predyspozycje kandydatów do pracy i przekażą nam opinię o każdym z nich. Ostateczna decyzja jednak zależy od nas i to my ją podejmujemy. Warto jest więc zapoznać się z każdą opinią i wybrać najbardziej odpowiadającego nam pracownika.

 


To może Cię zainteresować